Zásahy 2017

ZDROJ: http://www.pozary.cz/

15.9. DOPRAVNÍ NEHODA – Tragická nehoda se stala v pátek 15. září 2017 v dopoledních hodinách v Dobšicích. Informaci o zemědělském stroji převráceném na osobu přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje v 11:04 hodin. Do Dobšic vyjeli profesionální i dobrovolní hasiči z Týna nad Vltavou. V areálu místního zemědělského družstva již zasahovala ZZS a vrtulník LZS. Lékař LZS u řidiče, kterého zavalil kloubový nakladač, konstatoval smrt. Poté zahájili práci policisté a pracovníci inspektorátu bezpečnosti práce. Po ukončení jejich šetření hasiči vyprostili tělo z pod rámu nakladače. Hasiči použili podkládací klíny a hydraulické vyprošťovací zařízení. Následně pak elektrickým lanovým navijákem z cisterny překlopili převrácený stroj zpět na kola. Zásah jednotka ukončila likvidací vyteklých provozních kapalin.

2.9. ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT – Profesionální a dobrovolní hasiči ze stanice Týn nad Vltavou byli v sobotu (2. září) krátce před polednem vysláni do Jarošovic, kde se podle ohlášení na tísňovou linku 112 zřítila zeď na pracujícího dělníka. Na stanici v Českých Budějovicích je pro tyto typy zásahů k dispozici technický kontejner. Operační důstojníci jej také do Jarošovic okamžitě vyslali. Na místo odjeli také táborští profesionálové z vyprošťovacím automobilem, jako posilová jednotka vyjela jednotka SDH obce Bechyně. Jako první do Jarošovic přijeli týnští profesionálové. Jejich průzkum ukázal, že na dělníka spadla jedna ze stěn objektu. Stěna nebyla nosná, podloží vypadalo stabilní. Nebylo třeba budovu zajišťovat proti dalšímu zřícení, technický kontejner byl odvolán. Stejně tak byl odvolán jeřáb táborských hasičů a bechyňská dobrovolná jednotka. Ještě před příjezdem týnské jednotky přilétl do Jarošovic vrtulník LZS. Lékař u zavalené osoby konstatoval smrt. Následovalo šetření kriminální policie a pracovníků bezpečnosti práce. Týnští hasiči asistovali při jejich práci – pomáhali manipulovat s tělem zavaleného. Po ukončení šetření hasiči tělo kompletně vyprostili a předali pracovníkům pohřební služby. Zásah týnské jednotky byl ukončen po 15. hodině.

27.8. TECHNICKÁ POMOC – Jednotka profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovali ve svém městě. Jednalo se o několik zásahů čerpání vody po přívalovém dešti.

27.7. TECHNICKÁ POMOC –  Jednotka vyjela do obce Neznašov k odstranění nebezpečného hmyzu.

26.7. TECHNICKÁ POMOC – Jednotka likvidovala hnízdo nebezpečného hmyzu v ulici U Lípy. Vosy ohrožovaly děti v blízké mateřské školce.

8.7. TECHNICKÁ POMOC – Jednotka vyjela ve svém městě do Vinařické ulice k následné likvidaci po předchozím zásahu. Jednalo se o vyklízení popadaného stropu ve sborovně základní školy.

16.6. POŽÁR  Jednotka byla vyslána na požár kontejneru do obce Temelín.

15.6. POŽÁR – Profesionální a dobrovolná jednotka vyjela do obce Chrášťany k požáru lesní hrabanky.

30.5. TECHNICKÁ POMOC – Jednotka vyjela ve svém městě do Havlíčkovi ulice k čištění komunikace.

11.5. TECHNICKÁ POMOC

Velmi dramaticky znělo ohlášení z operační střediska Policie ČR, které po osmé hodině ranní oznamovalo na Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje zřízení stropu ve sborovně základní školy v Týně nad Vltavou.

Ani policisté neměli více informací, jak o rozsahu události, tak o případných zraněných osobách. Do školy vyjeli v 8:13 hodin profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou a technický kontejner z českobudějovické stanice, který je určen právě na tyto typy zásahů. Svolána byla také jednotka dobrovolných hasičů Týna nad Vltavou.

Týnští profesionální hasiči do školy přijeli během několika minut a ihned zahájili průzkum. Ten ukázal, že spadla část podhledu ve sborovně školy. V místnosti však nikdo nebyl, nikdo nebyl zraněn. Dobrovolní hasiči byli odesláni zpět na základnu.

Podhled spadnul přibližně u poloviny stropu, hasiči prověřili, že nikde jinde kromě sborovny žádné podobné nebezpečí nehrozí a společně s policisty místnost zajistili. Z nezasažené části sborovny pak ještě vynesli kopírku, trezor a některé další cenné věci.

Velitel zásahu si přes operační středisko vyžádal přítomnost statika. Po deváté hodině týnská jednotka zásah ukončila, ve škole zůstala pouze osádka českobudějovického technického kontejneru.

Statik se ke sborovně dostavil krátce před polednem. Po jeho posouzení bylo rozhodnuto, že vyklízení a likvidační práce začnou až od zítřka. Technický kontejner mohl zásah ukončit.

10.5. POŽÁR – V obci Jarošovice provedla dobrovolná jednotka dohašení žhavého popela.

20.3. POŽÁR – Profesionální i dobrovolní hasiči z Týna nad Vltavou vyjeli k ohlášenému požáru bytu v ulici U Zastávky v Týně nad Vltavou. Průzkum ukázal, že v bytě v prvním patře domu nehoří, ale že majitelka připálila potraviny na sporáku. Ženu si převzali zdravotníci ZZS. Hasiči zakouřený byt odvětrali.